ყაზახეთის ფინანსთა სამინისტროს სახელმწიფო საგადასახადო კომიტეტი: საბაჟო შემოწმების ჩაბარების დროიდან სამი წლის განმავლობაში, აკრძალულია რეგისტრირებული ელექტრო სატრანსპორტო საშუალების საკუთრება, გამოყენება ან განკარგვა იმ პირზე, რომელსაც აქვს რუსეთის მოქალაქეობა ან/და მუდმივი საცხოვრებელი რუსეთის ფედერაციაში…
KATS- ის საინფორმაციო სააგენტოს ცნობით, ყაზახეთის ფინანსთა სამინისტროს ეროვნული საგადასახადო კომიტეტმა ცოტა ხნის წინ გამოაცხადა, რომ ყაზახეთის მოქალაქეებს, დღევანდელი მდგომარეობით, შეუძლიათ შეიძინონ ელექტრო მანქანა საზღვარგარეთიდან პირადი სარგებლობისთვის და განთავისუფლდნენ საბაჟო მოვალეობებისა და სხვა გადასახადებისგან. ეს გადაწყვეტილება ემყარება 2017 წლის 20 დეკემბრის ევრაზიის ეკონომიკური კომისიის საბჭოს მე -3 დადგენილების მე -3 დანართის მე -9 მუხლის მე -9 მუხლს.
საბაჟო პროცედურა მოითხოვს ყაზახეთის რესპუბლიკის მოქალაქეობის დამადასტურებელი დოკუმენტის უზრუნველყოფას, აგრეთვე დოკუმენტებს, რომლებიც ამტკიცებს ავტომობილის საკუთრების, გამოყენებისა და განკარგვის უფლებას და სამგზავრო დეკლარაციის პირად დასრულებას. ამ პროცესში დეკლარაციის მიღების, დასრულების და წარდგენის საფასური არ არის.
უნდა აღინიშნოს, რომ საბაჟო შემოწმების დაწყებიდან სამი წლის განმავლობაში, აკრძალულია რეგისტრირებული ელექტრო სატრანსპორტო საშუალების საკუთრება, გამოყენება ან განკარგვა რუსეთის მოქალაქეობის ან/და მუდმივი საცხოვრებლის რუსეთის ფედერაციაში.